YENİ ZELANDA HAKKINDA 15 İLGİNÇ GERÇEK

Yeni Zelanda Hakkında 15 İlginç Gerçek
 1. Yeni Zelanda, birçok küçük adanın yanı sıra, iki ana adadan oluşmaktadır. Bu iki ana adanın isimleri; North Island (Kuzey Ada) veya Te Ika-a-Māui  ve South Island (Güney Ada) veya Te Waipounamu’dir.
 2. Yeni Zelanda’yı ziyaret etmek için iyi bir neden arıyorsanız… adada hiç yılan yoktur.
 3. Ülkenin %30’u ormanlarla kaplıdır.
 4. Dünya üzerinde Everest Dağı’na tırmanan ilk kişi Yeni Zelandalı Edmund Hilary’dir.
 5. Kiwi adındaki kanatsız bir kuş, Yeni Zelanda’nın milli sembolüdür. Ayrıca, Yeni Zelandalı anlamına gelen bir argo terimidir.
 6. Kraliçe Elizabeth II, aynı zamanda bu ülkenin de resmi kraliçesidir.
 7. Eğer Yeni Zelanda’da İngilizce öğrenmeye karar verdiyseniz, her gün güneşi görebileceğiniz ilk yerlerden birinde, arkadaşlarınızdan ve ailenizden önce güneşi görmenin zevkine varacaksınız.
 8. Nüfusun dörtte üçü North Island’da yaşamaktadır, geri kalan dörtte biri ise Auckland’de yaşamaktadır.
 9. Dünyanın en uzun ismi, Porangahau, Hawkes Körfezindeki Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwenuakitanatahu tepesidir. “Landeater olarak tanınan, kayarak dağlara tırmanan, büyük dizli adam Tamatea’nın, aşkına flüt çaldığı yer” anlamına gelen bir Maori (Yeni Zelanda Yerlileri) ismidir.
 10. Eğer bir Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız, ülkedeki, filmin çekildiği yerlere düzenlenen turlarla, görmek istediğiniz birçok şeyi görme fırsatı bulacaksınız.
 11. Japonya ile neredeyse aynı büyüklüğe sahip olmasına rağmen, Yeni Zelanda, 4 milyonluk nüfusu ile, dünyanın en seyrek nüfuslu ülkelerinden biridir.
 12. Plajları ve sörf yapmayı seviyorsanız, Yeni Zelanda sizin için muhteşem bir yerdir. Ada, 6,000 kilometreden daha uzun bir kıyı şeridine sahiptir ve ülkenin neresinde olursanız olun, denizden en fazla 128 kilometre uzakta olursunuz.
 13. Yeni Zelanda’nın iki resmi dili vardır: İngilizce (en yaygın olanı) ve Yeni Zelanda’nın yerli Polonez halkının konuştuğu Maori dili.
 14. Yeni Zelanda, Birleşik Krallık'taki gibi, araba direksiyonunun sağda olduğu, dünyadaki nadir ülkelerden biridir.
 15. Yeni Zelanda oldukça liberal bir ülkedir: 1893’te kadına seçme hakkı ve toplumsal cinsiyet ilişkilerinde eşitlik hakkı vererek, kadına bu hakları tanıyan dünyadaki ilk ülke olmuştur.