Yeni Zelanda İklimi

Yeni Zelanda İklimi

 

Yeni Zelanda, güney yarım kürede yer aldığı için mevsimler kuzey yarım küreye göre tam tersidir. Yılın en sıcak ayları Ocak ve Şubattır. Sonbahar, Mart ve Nisan aylarını kapsar. Kış mevsimin en soğuk dönemi Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Eylül ve Ekim ayları ise İlkbahar aylarıdır. İklim özellikleri bakımından genellikle kış ayları nemli ve yağışlı, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Yine de Yeni Zelanda'nın iklimi için ılıman bir iklim denilebilir.

 Yeni Zelanda'da ılıman ve yumuşak bir iklim hüküm sürer. Mevsimlik ve günlük ortalama sıcaklık farkı 10 derece dolaylarındadır. Yazın ülkenin büyük bölümünde 21 derecenin üzerinde olan gündüz sıcaklığı kuzeyde zaman zaman 27 dereceyi geçer. Kışın gündüz sıcaklığı çok nadir olarak 10 derecenin altına iner. Geçmişte ülkenin yaklaşık üçte ikisini kaplayan ormanlar, günümüzde yalnızca beşte birlik bir alanla sınırlanmıştır. Buna rağmen, Yeni Zelanda'nın her yerinde yemyeşil ormanlara rastlamak mümkündür.

Yeni Zelanda'da hava sıcaklıkları gün içinde değişebildiği için kimi zamanlar bir günde dört mevsimi birlikte yaşamak mümkün olabilmektedir. Bu yüzden hangi mevsimde ve hangi ayda olursa olsun gün içinde dışarı çıkarken temkinli davranmakta fayda vardır.

Yeni Zelanda'da açık alanda yapılan sporlar kadar su sporları da oldukça popülerdir. Hem doğal yapısı hem de iklimi açısından bu sporlara çok elverişli bir ülkedir.