DUBAİ'DE EĞİTİM ALIRKEN ÇALIŞMA HAKKI

Öğrenci vizesi ile gelen öğrencilerin Dubai’de part-time olarak çalışma hakkı olması için en az 12hafta ve üzeri eğitim için gelmiş olmaları gerekmektedir. Elbette bir çok ülkede olduğu gibi İngilizcesi daha iyi olan, İngilizcelerini daha seri geliştirenler daha seri iş bulabilir, daha nitelikli işlerde çalışabilir, daha yüksek kazanabilirler.

 

Es Dubai’de, iş bulma konusunda full time olarak destek olan çalışan bulunmaktadır ve öğrencilerin özgeçmişlerini toplayıp onlara uygun iş bulma konusunda yardımcı, yönlendirici olmaktadır. Ama gerek Es Dubai gerekse dilokuluDubai olarak iş bulma garantisi vermemekteyiz.

 

Yurtdışından gelen öğrencinin Dubai’ye adaptasyonu ve İngilizce dinleme, anlama ve konuşma becerisini açması ortalama 3 veya 4 haftayı bulabilmektedir. Doğal olarak Intermediate ve üstü seviyede öğrencilerin iş bulma süreci daha hızlı olacaktır. İntermediate altı öğrencilerin iş bulması biraz daha uzun bir zaman almaktadır.

 

Bulunacak part-time işlerde öğrencinin kazanacağı ücret işe, iş yerine ve öğrencinin İngilizce yeteneğine ve karakterine bağlı olarak değişmektedir. Sosyal ve girişken bir kişiliğe sahip öğrenciler çok daha hızlı iş bulabilmektedir. Dubai’de güler yüzlü ve uyumlu olmak çok önemlidir ve iş bulma konusunda süreci hızlandırır.

Part-time işlerde saat ücreti ortalama 6$-8$ arası kazanılmaktadır. Kimi işyerleri konaklama + yeme-içme + 1000AED-2500AED net maaş ödemektedir. Dubai de iş konusunda birçok şey karşılıklı görüşüp-anlaşmaya açıktır konuşup daha fazlasını elde etmek mümkündür. Çalışmak isteyen öğrenciler gelmeden önce İngilizce test olup İngilizce cv lerini hazırlamaları iş bulma süreçlerini hızlandıracaktır.

 

Ayrıca Dubai diğer dil eğitimi veren destinasyonlardan farklı olarak öğrencilere kendi mesleklerini yapma olanağı tanımaktadır. Bir bilgisayar mühendisliği mezunu öğrenci yeterli İngilizceyi edindikten sonra bilgisayar mühendisi olarak Dubai’de kalıp, oturma izni alıp, profesyonel olarak kendi mesleğini yapabilme olanağına sahiptir. Bu bütün meslekler için gereklidir. Özellikle Designer ve mühendisler için çok ideal bir destinasyondur. Dubai’de İngilizcenizi geliştirirken aynı zamanda şehri ve ülkeyi yakından tanıyacaksınız ki bu da işe başlama sürecinizi hızlandıracaktır.