Sliema PDF OLARAK İNDİR

SLIEMA

Nüfus

 514.564(2019)

Türkiye- Sliema arası saat farkı

Türkiye saati Sliema saatinden 2 saat ileridir.

Para birimi

Euro

 

Başlangıçta küçük bir balıkçı köyü olan bugünkü Sliema, binlerce sakini barındırmaktadır. Geçtiğimiz 50 yıl boyunca, kasaba ve çevresindeki alanlar başka bir ticari gelişim dönüşümünden geçti ve geçmiş sakinlerinin güzel görkemli mülklerinin yerini büyük apartmanlar ve modern ofisler aldı. Kıyı şeridi, bir tarafta Ta 'Xbiex ve Gżira'ya (Güney), diğer tarafta St.Julian's'a (Kuzey) doğru uzanır. Cephe, aslında, bu üç kasabayı birleştiren, günün her saatinde kalabalık bulabileceğiniz geniş bir yürüyüş yoludur. Sabahın erken saatlerinde ve akşamın erken saatlerinde, aynı gezinti yerinde bir sürü insan yürüyüşe çıkarken, bacak kaslarını çalıştırmaya daha az hevesli olanlar, limana bakan sayısız kafeden birinde güne başlar.  Sliema'nın hala çok farklı bir havası vardır. Başka hiçbir yerde bulunmayan ve hem yerliler hem de gezginler tarafından takdir edilen bir karaktere sahiptir. Çeşitli otellerin yanı sıra barlar ve publar sunan Sliema, birlikte seyahat eden çiftler ve gruplar için bir tatil yeri olarak iyi bir seçim olabilir. Paceville olarak bilinen gece hayatı bölgesi ile komşu St Julian’s , bir taş atımı uzaklıktadır. Valletta da yakındadır (ve Marsamxett Limanı boyunca kısa bir feribot gezisi ile ulaşılması kolaydır), çok sayıda kültür, tarih ve ilgi çekici yer sunar.

St. Julians ile birlikte karşılıklı iki yarımada durumunda olan Sliema, Malta’nın en turistik bölgelerinden biridir. Valletta’nın karşısındaki limanda yer alır ve limandaki sahil boyunca, restoran ve kafeler, lüks oteller, alışveriş merkezleri burada bulunmaktadır. Halkın büyük çoğunluğunun alışveriş için tercih ettiği Tigno Point burada yer almaktadır. Oldukça gösterişli olan merkezin dışı, Malta taşından sütun ve kemerle yapılmıştır ve içinde pek çok marka bulunmaktadır. Sliema, Malta’nın ikinci büyük şehridir bu yüzden hem turizm hem de dil eğitimi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Vapur ile 15 dakikada Valletta’ya, otobüs ile 10 dakikada Paceville’ye ulaşılabilr.

İklim

Genel olarak bol güneşli bir şehir olan Sliema’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Yaz ayları uzun sürer ve ortalama sıcaklık 30 °C’ dir. Ilıman hava sıcaklığının olduğu kış aylarında, ülke geneline yağış hakimdir. Kısa süreli ve şiddetli sağanaklar olarak görülmektedir ve kış aylarında ortalama sıcaklık 15 °C olmaktadır.

Nasıl Gidilir

Malta Havalimanı’na Türkiye’den yaklaşık olarak 2 saat 30 dakika sürecek direkt uçuş ile ulaşabilirsiniz. Sliema, havaalanından 11 km uzaklıkta yer almaktadır ve havalimanından şehir merkezine, taksiyle ya da havaalanının shuttle servisini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Ulaşım

Malta’da toplu taşıma otobüslerinin çoğu gece 23:00’a kadar çalışmaktadır, ondan sonra gece hattı sayısı azalmaktadır. Gezilecek yerler için otobüsler düzenli olarak çalışmaktadır ancak tarifedeki saatler değişkenlik göstermektedir. 

 

Toplu taşıma ile

Valletta'dan 15 ve 21 no'lu otobüsler sık ​​aralıklarla çalışır. Trafik normal olduğunda Sliema Valletta arası otobüs yolculuğu ortalama 20 dakika sürer. Valletta'daki merkez otobüs terminalinden, adanın hemen hemen her yerini ziyaret edebilirsiniz.

Sliema'dan geçen diğer kullanışlı otobüsler, sizi havaalanına götüren X2 ve feribotla Gozo'ya giden doğrudan Ċirkewwa'ya giden 222 numaralı otobüstür.

 

Sliema Gece Hayatı

Sliema, çok çeşitli barlar ve publar ile Gzira tarafının yanı sıra Sliema'nın St. Julian's tarafındaki sahil şeridi boyunca uzanan bir dizi gece kulübü sunmaktadır. Paceville (St.Julian's'ın bir parçası) oldukça yakındır ve (gece) otobüsle veya 15 dakikalık bir yürüyüşün sakıncası yoksa yürüyerek ulaşmak kolaydır.

 

Gezilecek/ Önemli Yerler

Saint Patrick Kilisesi: Barok tarzı güzel bir dekorasyona sahip bu güzel kilise, birçok turisti ağırlamaktadır. Malta adasındaki çok sayıda kilise gibi sıcak ve samimi atmosferiyle görülmeye değer yerlerden biridir.

Kedi Heykeli: Deniz kenarında yürüyüş yaptığınız zaman karşılaşacağınız bu büyük kedi heykeli,  oldukça dikkat çekmektedir. Heykelin etrafında dinlenebileceğiniz parklar bulunmaktadır.

 

FOTOĞRAFLAR