ÖĞRENCİ YORUMLARI

Kullanıcı yorumları
Shakhzoda Yusufova

İrlanda ISE İngilizce Dil Okulu'nda dil eğitimi alan öğrencimiz Shakhzoda Yusufova'nın İrlanda ile tecrübeleri;

Burada her şey yolunda. Okula gelirsek, ISE çok güzel bir okul, öğretmenler de çok iyi, dersler eğlenceli geçiyor.

Çalıştığım kafe merkezde, yürüyerek gidebiliyorum. Take away yemekleri kutulara yerleştiriyoruz. Saatlik 10,10 Euro kazanıyorum, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri –haftada 30-40 saat- çalışıyorum. İş arkadaşlarım ve patronum çok iyi insanlar, her konuda bana yardımcı oluyorlar ve işi öğretiyorlar.

Kaldığım ev de merkeze yakın, okuluma ve işime yaklaşık 10-15 dakika mesafede böylelikle otobüse binmeme gerek kalmıyor. Ev arkadaşlarımla da gayet güzel anlaşıyoruz hepsi çok yardımseverler onlarla pratik yaptıkça İngilizcem daha da gelişti. Evime aylık 380 euro ödüyorum.

Eskisine nazaran daha rahat İngilizce konuşuyorum, hata yapmaktan korkmadan ve utanmadan daha rahat pratik yapıp dilimi geliştiriyorum. Okulda Türk arkadaşlarım var ama onlarla da İngilizce konuşuyoruz.

Hepsi sizin sayenizde oldu, çok emeğiniz var. İstediğiniz zaman arayabilirsiniz elimden geldiğinde yardımcı olurum.

Bir seneye uzatmayı düşünüyorum burayı çok sevdim ve çok mutluyum.

Kullanıcı yorumları
Kullanıcı yorumları
Kullanıcı yorumları
Kullanıcı yorumları
Selçuk Boztepe

Erciyes Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun öğrencimiz Selçuk Boztepe 1 yılı aşkın süredir Avustralya’da Uluslararası Ticaret eğitimi görüyor. Selçuk’a Diploma Programına katılmak isteyen öğrenciler için birkaç soru sorduk;

 

Bu eğitimi almak için Avustralya'yı seçme nedenlerin nedir?

İngiliz dili ve edebiyatı bölümünü bitirip formasyon eğitimini de tamamladıktan sonra İngilizce ana dili olarak konuşulan ülkelerden İrlanda ve Avustralya ülkeleri arasında kalmıştım. Önceden de Amerika ve İngiltere’ye gitme fırsatım olduğu için iklimi, çalışma olanakları, yaşam tarzını ve aksanını merak ettiğimden Avustralya’yı tercih ettim.

 

Avustralya’da sertifika/diploma programına gitmek isteyenlere neler tavsiye edersin?

Gözlerini kesinlikle korkutmasınlar, derse düzenli katılım ve zaman planlaması ile çok rahat ve keyifle okunacak bir seviye. Sadece bunu kendi okulum ILSC/Greystone College için söylemiyorum çünkü diğer okullarda da okuyan arkadaşlar aynı şeyler söylüyorlar.

 

Avustralya’ya vardıktan sonra iş bulman ne kadar sürdü?

İş bulma konusunda kendimi en şanslı kişiler arasına koyabilirim çünkü tanıştığım insanlar belli bir süredir Sidney'de olmakla beraber tecrübeleriyle beni inşaat sektörüne yönlendirdiler ve bir seneyi aşkın bir tecrübe ile şu an iyi ki inşaatta çalışıyorum diyorum. Gerek çalışma ortamı olsun gerek yaşam tarzı olsun bana çok uydu. Net bir süre vermek gerekirse, 3 gün içinde iş bulduğumu söyleyebilirim, tabii ilk geldiğimde 3 hafta çevre edinme ve yeni ortama alışmayı katmazsak.

 

Avustralya Sidney'e gelmek isteyenlere tavsiyelerin neler?

Ben Eskişehir gibi çok büyük olmayan bir şehirden geldiğim için Sidney ilk başta çok büyük geldi,  1-1,5 saat toplu taşımada geçirmek zor oldu. Fakat zamanla buna alıştım. Kısacası ilk geldiklerinde şehir onların gözünü korkutmasın, çabucak alışacaklardır.

 

Bu süreçte Dilrehberi ile tecrübeni kısaca anlatabilir misin?

Dilrehberi benim için bu süreçte elinden gelen her şeyi yaptı diyebilirim çünkü bana sadece gerekli olan belgeleri söylediler ve gerisini profesyonel bir şekilde hallettiler. Kısacası ne kadar teşekkür etsem azdır bana bu tecrübeyi yaşattıkları için.

Kullanıcı yorumları
Kullanıcı yorumları
Murat Bölüm

Avustralya Sidney ILSC dil okulunda 6 aylık dil eğitiminden sonra Greystone College’da Business Diploma programına başlayacak olan öğrencimiz Murat Bölüm, bugüne kadarki deneyimlerini şöyle aktardı:

‘Ben Avustalya’yı iklimi ve olanakları için tercih ettim. Bakıldığında yaşanması pahalı bir ülke olabilir ama kazancınız da buna göre oluyor. Örnek olarak yakın zamanda iki hafta çalışarak kazandığım parayla kendi arabamı aldım. Tabii ki bu seviyeye gelmek kolay değil. Ülkeye pandemi gibi bir krizin ortasında gelmeme ve çok az dil bilmeme rağmen yine de pes etmedim ve şu an olduğum yerden çok mutluyum. Bunun için öncelikle beni lise mezunu olmama rağmen Avustralya’ya gönderen, pandemi dahil tüm süreçte hiç yalnız bırakmayan Dilrehberi'ne, ve her konuda bana rehberlik eden ILSC okuluna çok teşekkür ederim. ‘

Kullanıcı yorumları
Kullanıcı yorumları
Kullanıcı yorumları
Burak Macit

Kanada, Toronto ILSC dil okulunda İngilizce eğitimi alan öğrencimiz Burak Macit, merak ettiğiniz soruları cevaplandırdı;

1.İngilizce dil eğitimin için neden Kanada’yı tercih ettin?

Bence Kanada, ana dili İngilizce olan ülkeler arasında eğitim için en uygun seçenek. Daha önce Amerika ve İngiltere’yi gezdiğim için bu sefer çocukluğumdan beri hayalim olan Kanada’ya gelmek istedim. Dil eğitimi için Kanada’yı öne çıkaran özelliklerinden biri de konuşulan İngilizce aksanı, Amerika’ya göre çok sade ve anlaşılır biçimde. Ayrıca, Kanada ingilizce öğrenmek için diğer ülkelere kıyasla biraz daha maliyetsiz. Bunun sebepleri; kanada dolarının kur olarak daha düşük olması ve yaşam standartları için her bütçeye uygun seçenekleri barındırmasıdır. Aynı zamanda Kanada, Amerika gibi çok uluslu bir ülke ve bu yüzden ırkım ve milletim ne olursa olsun sosyal olarak herkes ile eşit haklara sahip olduğumu sonuna kadar hissedebileceğimi düşündüm ve Kanada’nın doğal güzellikleri kesinlikle harika! Son olarak, Kanada devletinin eğitime ve öğrencilere vermiş olduğu değer ve imkanlar beni cezbetti. Burası Tam bir öğrenci şehri, arkadaşlık ve iletişim kurmak inanılmaz kolay ve öğrenci olduğunuz için her zaman saygı duyulan bir konumdasınız. Sokaktaki insanlarla, Metroda karşılaştığınız yerlilerle ve bir alışveriş merkezindeki yabancılarla bile çekinmeden iletişim kurabilirsiniz.

 

2.Kanada’da dil eğitimine gitmek isteyenlere neler tavsiye edersin?

Kanada’ya gelmeden önce ne için İngilizce öğrenmek istediğini iyi bilmeleri gelecek olanların yararına olur diye düşünüyorum. Okullarda bir çok sınıf bulunuyor ve okul akademik, iletişim, yazma ve okuma becerileri için sınıflar açıyor bunlara katılmalarını ve burada yalnızca İngilizce konuşabileceği bir ortamda ve arkadaş çevresinde bulunmasını tavsiye ediyorum. Kanada’nın gezilecek yerlerini ve sosyal imkanlarını iyice araştırıp güzel bir planlama ile gelmesi kişinin yararına olacaktır.

 

3.Bu süreçte Dilrehberi ile tecrübeni bir iki cümle ile anlatabilir misin?

Her vize sürecinde olduğu gibi başta çok endişeliydim. Bence Dilrehberi’nin en büyük farkı sadece sonuç için çabalamak yerine sonuca ulaşma aşamasında ve hatta sonrasında da sizlerin hep yanında oluyor. Örneğin; vize süreci bazen çok uzun ve çetrefilli olabiliyor ve ne yazık ki hiçbir zaman net birşey söylemek mümkün değil. Dilrehberi, tecrübeli çalışanları ile bu süreci çok güzel yönetiyor. Bence şirketin amacı, sadece vizeyi almak ve sizleri yurtdışına göndermek değil, sizleri Dilrehberi ailesine dahil etmek. Kanada’ya geldiğimden beri şirket ile hala iletişim halindeyim ve isteklerimi iletip, yardıma ihtiyacım olduğu durumlarda destek alabiliyorum.

Kullanıcı yorumları
Kullanıcı yorumları
Orçun Burak Tunaboylu

Her zaman yurtdışında yaşamak hayalimdi fakat nereden nasıl başlayacağımı bilemiyordum. Ta ki EduRota / DilRehberi ile tanışıncaya kadar..

 

EduRota/DilRehberi  ailesi sayesinde önce yol haritası belirledik, Birlikte benim için en uygun ülke Avustralya olacağına karar verdik. Avustralya’da ILSC dil okuluna başvurumuzu yaptık. Benim için en iyisini isteyen EduRota / DilRehberi ailesi sayesinde belgelerimi büyük bir titizlikle tamamlayıp, üzerinden defalarda geçerek vize başvurum yapıldı. 3 hafta içerisinde vizem onaylandı. Şimdi Edurota/DilRehberi sayesin de hayallerimin peşinden gidiyorum..

 

Teşekkürler EduRota.

Kullanıcı yorumları
Kullanıcı yorumları
Ayberk Aka

8 seneden beri Avustralya’ya gitmek orda eğitim almak kendimi geliştirmek en büyük hayalimdi. İlk basta ailemin desteği daha sonrada mükemmel çalışma ekibine sahip Edurota/DilRehberi ailesinin yardımı ile bu hayalime kavuşuyorum.

 

Telefonun bir ucundan gerek konuşmasıyla gerek verdiği yönlendirmeler ile bana harika bir yol planı çıkarmayı basardılar. Bu is için yeri geldiğinde benden bile daha fazla heyecanlanıp benimle beraber sevindiler. Her daim benim için en iyisi isteyip beni ona doğru yönlendirdiler. Bütün evrak isleri için ellerinden gelen her seyi yapıp titizlikle üstünden 2 defa 3 defa geçerek hazırladılar.

 

Avustralya yolculuğumun ve vize işlemlerimin bu kadar kolay olmasının tek nedeni Edurota/DilRehberi’dır. Herkese söylediğim gibi iyi ki Edurota/DilRehberi ile bu ise baslamışım.

 

Tesekkurler EDUROTA AILESI

Kullanıcı yorumları
Hilal Durgut

“ Avustralya’da yaşamak, eğitim almak en büyük hayallerimden biriydi. Senelerce hep o anın gelmesini bekledim, aklımda hep bir planım vardı ama adım atamıyordum ta ki yolum Edurota/DilRehberi ile kesişene kadar. Planımı ilk anlattığımda telefonun bir ucunda bana, hayallerime inanan; hemen bir program hazırlayıp hadi yapalım diye beni gaza getiren, benle aynı heyecanın içine anında giren bir ekiple karşılaştım. En büyük şansım kesinlikle Edurota/DilRehberi gibi dinamik ve alanında uzman bir ekiple bu işi yürütmek oldu. Akademik geçmişim ve iş deneyimlerimin sonucunda İnternational Business alanında eğitim almaya karar verdim, okul içinse Edurota ve daha önce gönderdiği öğrencilerin referanslarıyla GREYSTONE COLLEGE’da karar kıldım. Motivasyon mektubundan tutun da gerekli tüm belgelerin hazırlanmasına kadar Edurota yine titizlikle çalıştı, hep iletişim halindeydik. Pandemi maalesef belirsiz bir süreç ve bu süreçte vizeye başvurmak da tamamen Edurota’nın bana verdiği güven ve motivasyon sayesinde oldu. 3 hafta içerisinde vizem olumlu sonuçlandı. O kadar mutluyum ki sevincimi tarif edecek bir kelime yok. Şimdi sabırsızlıkla sınırların açılmasını bekliyorum.

Sonsuz teşekkür ederim Edurota.
İyi ki varsınız!”

Hilal Durkut.”