İRLANDA'DA WORK & STUDY PROGRAMI

İrlanda'da WORK & STUDY programı

İrlanda'da İngilizce Dil Okuluna giderken Yasal Çalışma hakkına sahip olun

İrlanda’da Work & Study programı en basit tanımıyla uzun dönemli İngilizce kurslarına devam edenlere sağlanan yasal çalışma hakkıdır.

İrlanda’da 25 hafta ve üzeri dil okuluna kayıt olan öğrenciler için haftada 20 saat part-time çalışma olanağı bulunuyor. Öğrenciler bu süreye Ek olarak tatil dönemlerinde 8 haftaya kadar Tam Gün yasal çalışma hakkına da sahiptir. Böylece 25 hafta İrlanda’ya İngilizce eğitimi için giden öğrencilerin toplam 33 hafta kalış izinleri olmaktadır. Bu süre eğitime devam etmek koşuluyla 2 yıla kadar uzatılabilinir.

 

İrlanda dil okulu öğrencilerinin yasal çalışma hakkını en uygun değerlendikleri ülkedir. İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkeler zaman içinde yapılan değişikliklerle, dil eğitimine gelen öğrencileri için çalışma iznini kaldırmıştır. Dil okulu öğrencileri için çalışma izni olan ülkeler  öncelikle İrlandaAvustralya ve diğerleri de Yeni Zelanda, Dubai ve kısmen Malta’dır.

 

Bununla birlikte çalışma izni otomatik olarak gerçekleşen bir olay değildir. Bunun için başvuru yapılması gerekiyor. Çalışma izni alabilmek için öğrencinin Garda National Immigration Bureau” veya en yakın Garda merkezine başvurması gerekir. Bunun için GNIB Card randevusunun alınması gerekiyor. Bu randevu işlemi basit görünse de çok vakit alabilmekte, çok sık denemeler yapmak gerekmektedir. Randevular da genellikle 6-8 hafta sonraya verilmektedir.

 

Çok önemli:

İrlanda öğrenci vizesini almanız Yasal Çalışma Hakkına sahip olduğunuz anlamına gelse de çalışma izni otomatik olarak gerçekleşen bir olay değildir.  Çalışma kartını alabilmek için öğrencinin Garda National Immigration Bureau” veya en yakın Garda merkezine başvurması gerekir. Bunun için GNIB Card randevusunun alınması gerekiyor. Bu randevu işlemi basit görünse de çok vakit alabilmekte, çok sık denemeler yapmak gerekmektedir. Randevular da genellikle 6-8 hafta sonraya verilmektedir.

İrlanda’da kursunuz başladıktan sonra 2 ay çalışma hakkından mahrum kalmak istemiyorsanız İrlanda için kurs başlangıç tarihinizden hiç değilse 6-8 hafta önce okul başvuru işleminizi yapmanızı öneriyoruz. Böylece GNIB Card randevu arayışınız haftalar önce başlayabilir, randevu haftalar öncesinden ayarlanmış olur ve Dublin’e vardıktan en geç 1-2 hafta sonra randevunuza gidebilmek olanağına sahip olursunuz. Bu da doğal olarak çalışma izninize erkenden sahip olup iş arayışınıza vakit kaybetmeden başlama avantajını beraberinde getirecektir.

 

Neden İrlandaingilizce.com ile İrlanda'da İngilizce almalı?

Ek ücret talep etmeden ÜCRETSİZ olarak verdiğimiz hizmetlerden bazıları:

 

  • Daha ilk aşamada, okulları, fiyatları bile konuşmadan, Vize koşullarınızı değerlendiriyoruz, sahip olduğunuz koşulları dikkate alarak en gerçekçi vize degerlendirmenizi yapıyoruz.

 

  • Okul seçimi, okul kaydı, Vize dosyasının hazırlanması niyet mektupları ve şirket referans yazılarının hazırlanması, vize belgelerinin İngilizceye çevirileri

 

  • Sadece irlanda’ya gitmeden önce değil,  İrlandaingilizce Dublin ile İrlanda’ya gittikten sonra da bire bir destek veriyoruz.

 

  • GNIB CARD randevu işlemlerinizi kaydınızla beraber üstleniyor ve seri olarak randevu arayışına başlıyoruz. İrlanda’ya varış tarihinizden sonra vakit kaybı olmayacak şekilde randevu tarihi oluşturmak için azami çaba sarfediyoruz.

 

Dilerseniz eğitim ve çalışma sürenizi İrlanda’da iken uzatabilirsiniz:

İrlanda’da 25 hf ve daha uzun süreli eğitim alan öğrenciler dilerlerse eğitimlerine devam etmek koşuluyla çalışma sürelerini 2 ya da 3 kat, diğer ifade ile 2 yıla kadar uzatabilirler.

 

Çalışarak ne kadar kazanabilirsiniz?

İrlanda’da İngilizce dil eğitimi alırken çalışarak hem İngilizce pratik yapabilir, hem de yaşam giderlerinizi karşılayabilirsiniz. Birçok öğrenci eğitim alırken part time çalışarak aylık ortalama 800-1000 Euro ( saat ücreti 10.10 €’dan başlamaktadır), tatil dönemlerinde tam gün çalışırken doğal olarak çok daha fazla gelir elde edebiliyorlar. Elbette kişilerin sahip oldukları eğitim, beceri ve İngilizce dil düzeyleri bulunan işin düzeyini ve doğal olarak da gelirini etkileyecektir.

 

Nerelerde çalışabilirsiniz?

Dublin, Google, Microsoft, Facebook vs. gibi birçok dünyanın en bilinen bilişim kuruluşlarının Avrupa üssüdür. Bu kuruluşlar bünyelerinde çalışabilecek üniversite mezunu Türkçe bilen çalışan aramaktadır. Özellikle elektrik/Elektronik mühendisleri, Yazılımcılar, IT uzmanları, Bilgisayar Mühendisleri bu alanda en avantajlı olanlar.  Bir çok öğrenci hizmet sektöründe çalışarak konaklama ve cep harçlığını karşılayacak gelire sahip olabilmektedir.

 

Programa ne zaman başlanabilir?

Program temelde dil kursu olduğu için yıl boyunca istediğiniz pazartesi başlayabilirsiniz. Daha önce belirtildiği gibi önerimiz mümkünse 2-3 ay önce başvurmanız ve GNIB randevunuzu gecikmesiz almanızdır.  Ek olarak ne kadar erken başvurur ve vizeniz ne kadar erken alınırsa kurs başlangıç tarihinizi de o denli rahat rahat beklemiş ve gidiş hazırlıklarınızı stressiz yapma olanağı bulursunuz. Gitmeden önce İngilizcenizi bildiğiniz kadarıyla tazeleme fırsatı da olacaktır.

 

EK NOTLAR

  • Work And Study programı da temelde İngilizce dil kursu olduğu için daha süreli İngilizce dil kurslarında olduğu gibi okul ücretinin kayıt aşamasında ödenmesi ve sonrasında vize başvurulması bir vize zorunluluğudur.

 

  • Üniversite mezunu ve eğitimlerini dondurmak koşulu ile üniversite öğrencileri vize için avantajlıdır. Lise mezunları, mezuniyet sonrası arada boşluk olmadıysa değerlendirilebilinir. Work and study için özel vize koşulu bulunmuyor, standart öğrenci vizesi koşullarına sahip olmak yeterlidir. İrlandaingilizce.com olarak danışmanlık ücreti almıyoruz ve vize koşullarınızı ücretsiz olarak değerlendiriyoruz. Bunu için bizi aramanız yeterlidir.