Valetta PDF OLARAK İNDİR

VALLETTA

Nüfus

5.730 (2016)

Türkiye- Valletta arası saat farkı

Türkiye saati Valletta saatinden 2 saat ileridir.

Para birimi

Euro

Valetta ülkenin en büyük adası olan Malta’da yer almaktadır. Valletta Malta’nın başkentidir ve ülkenin en eski şehirlerinden biridir.  Valletta'nın tümü zengin tarihi geçmişini hatırlatan birçok unvanı vardır. St John Şövalyeleri tarafından inşa edilen "modern" şehirdir; Barok dönemin bir başyapıtı; bir Avrupa Sanat Şehri ve Dünya Mirası şehridir. Bugün, dünyanın en yoğun tarihi bölgelerinden biridir.

Şehir gün geçtikçe yoğun olmasına rağmen zamansız bir atmosfere sahiptir. Dar sokakların ızgarası, Avrupa'nın en iyi sanat eserlerine, kiliselerine ve saraylarına sahiptir.

Valletta'da dolaşırken her köşede ilgi çekici bir tarihi yerle karşılaşacaksınız: adak heykelleri, nişler, çeşmeler ve parapetlerin üzerinde yükselen armalar. Dar ara sokaklar küçük antika dükkanlar ve kafelerle doludur, Valletta'nın ana caddeleri ise moda, müzik, mücevher ve çok daha fazlası için daha büyük uluslararası markalı mağazalarla sıralanmıştır. 1980 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dâhil edilen Valletta, birçok tarihi yapıyı içinde barındırır. Barok mimari tarzın en ihtişamlı örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Game of Thrones dizisindeki birçok sahne de Malta’da özellikle Valletta’da çekilmiştir.

 

İklim

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Valletta’da yazlar sıcak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Kış aylarında yaz aylarından daha fazla yağış düşmektedir ve ortalama hava sıcaklığı 12 °C olmaktadır. Yaz aylarında ise 25°C civarındayken, yıllık ortalama sıcaklığı 18.7’dir.

 

Nasıl Gidilir

Türkiye’den Valletta’ya direkt uçuş bulunmaktadır. Yaklaşık 2 saat 30 dakika sürecek bir yolculuk ile şehre ulaşabilirsiniz.  Valletta, havalimanından 9 km uzaklıkta bulunmaktadır.  Taksiye binerek veya havaalanının shuttle servisini kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

 

Ulaşım

Valletta’da şehir içi ulaşım ağı çok fazla gelişmemiştir fakat  küçük bir şehir olduğundan ve turistik yerler belirli bölgelerde konumlandığından şehri yürüyerek keşfedebilirsiniz. Valletta ana otobüs terminalinden hareket eden otobüsler ve taksiler ile ulaşım sağlanmaktadır. 80’den fazla otobüs rotası bulunmaktadır.

 

Gezilecek/ Önemli Yerler

St. John Katedrali: St. Jean Şövalyeleri tarafından 1577 yılında inşa edilmiştir.  Tavanı güzel resimlerle bezenmiştir, altın işlemeli duvarları ile ziyaretçilerini etkilemektedir.

Üç Şehir: Eskiden 3 ayrı şehir olan Isla, Birgu ve Borm’la geçen zaman ile artık birleşmişlerdir. Valletta’dan bile eski olan bu şehirler, aslında Valletta’nın tam karşısında kurulmuştur. Büyük Malta Kuşatması’nda bu 3 şehir, Maltalılar’ın Osmanlı’ya karşı son savunma noktası olmuştur.

Büyük Usta Sarayı: Resmi Saray olarak bilinen bu saray, 16. ve 18. Yüzyıllar arasında Magletial Palace olarak bilinen ve Malta’yı yöneten Büyük St. Vali sarayı olmuştur. Şuan da Malta Cumhurbaşkanı Bürosu’na ev sahipliği yapmaktadır.

Yukarı Barrakka Bahçeleri: Halka açık bir bahçe olan bu yer, sizlere büyük limanın panoramik manzarasını sunar. Aynı şehirde Aşağı Barrakka Bahçeleri ile birliktedir. St. Peter ve Paul Bastion’un üst katında yer alan bahçeler, 1560’larda inşa edilmiştir.

 

FOTOĞRAFLAR